Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Kultury - Modliborzyce

XXI Międzypowiatowy Przegląd Tradycyjnych Kolęd i Pastorałek

Utworzono dnia 17.01.2019


Artyści z dwóch województw - lubelskiego i świętokrzyskiego przyjechali w niedzielę 20 stycznia do Modliborzyc, by wziąć udział w 21. Międzypowiatowym Przeglądzie Tradycyjnych Kolęd i Pastorałek. Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało 15 zespołów i 5 solistów.Poziom artystyczny prezentacji był bardzo wyrównany o czym może świadczyć fakt, że jury przyznało po kilka równorzędnych nagród w obydwu kategoriach.

Największym wygranym może czuć się zespół śpiewaczy Gminnego Ośrodka Kultury w Modliborzycach, gdzie odbywały się przesłuchania, który zdobył pierwsze miejsce i dwie nagrody specjalne.

Spośród wszystkich zespołów, oprócz przedstawicieli GOK w Modliborzycach, najlepiej wypadł zespół śpiewaczy "Jarzębina" z Kocudzy. Drugie nagrody otrzymały ex aequo - "Facelia" z Wierzchowisk Pierwszych, "Linowianki" z Linowa i "Janowianki" z Janowa Lubelskiego. Natomiast po trzecie sięgnęły "Potoczanki" z Potoka Wielkiego i "Branwiacy" z Branwi, a pozostałe zespoły odebrały wyróżnienia.

Wśród solistów największe wrażenie na jurorach wywarł występ Janiny Chmiel z Wólki Ratajskiej, na drugie nagrody zasłużyły - Stefania Suchora ze Stojeszyna Pierwszego i Czesława Kaproń z Kawęczyna, a trzecie odebrali - Mirosław Kolasa z Szastarki i Grażyna Dolińska z Łady.

Tegoroczne występy oceniali - etnograf i dyrektor Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim Barbara Nazarewicz, etnograf z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej Jolanta Dragan i redaktor naczelny "Gazety Chłopskiej" z dodatkiem "Kultura Ludowa" Andrzej Wojtan.

Nagrody laureatom wręczali ich fundatorzy, czyli burmistrz Modliborzyc Witold Kowalik i przewodniczący rady miejskiej Adam Kapusta oraz, w imieniu starosty janowskiego, wicestarosta Michał Komacki.

Oprócz oceny jury uczestnicy przeglądu mogli liczyć na nagrody specjalne. Tę im. Stanisława Fijałkowskiego, przyznawaną przez dyrektora Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim odebrał zespół śpiewaczy GOK w Modliborzycach. Swoje nagrody ufundowali również przyjaciele twórcy przeglądu Włodzimierza Gomółki, którzy także docenili zespół GOK w Modliborzycach oraz "Facelię" z Wierzchowisk Pierwszych, "Janowianki" z Janowa Lubelskiego i "Miarianki" z Kocudzy.

Zgodnie z tradycją poza przeglądem wystąpili laureaci ubiegłorocznej edycji imprezy, którą tym razem byli "Majdaniacy" z miejscowości Majdan Obleszcze. Przesłuchania poprzedziła msza święta, a zakończyło spotkanie integracyjne w Lokalnym Centrum Kultury

 

XXI Międzypowiatowy Przegląd Tradycyjnych Kolęd i Pastorałek

Utworzono dnia 22.01.2019, 12:05

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Sierpień 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 40

W poprzednim tygodniu: 75

W tym miesiącu: 162

W poprzednim miesiącu: 229

Wszystkich: 1919