Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminny Ośrodek Kultury - Modliborzyce

O nas

Gminny Ośrodek Kultury w Modliborzycach mieści się w przedwojennym budynku synagogi. Synagogę w Modliborzycach wybudowano ok. 1760 r. przy dzisiejszej ul. Zamkowej 1. W latach okupacji budynek został całkowicie zdewastowany i splądrowany przez hitlerowców. Na mocy postanowienia Sądu Powiatowego w Janowie Lubelskim z dnia 14 sierpnia 1957 r. Skarb Państwa nabył tę nieruchomość przez zasiedzenie. Przez kolejne dwadzieścia lat synagoga była powierzchownie wzmacniana i zabezpieczana. W latach 1957–1965 obiekt odremontowano – z przeznaczeniem na gminny ośrodek kultury. W czasie remontu zatarto ślady pierwotnego przeznaczenia budynku, choć zrekonstruowano wygląd elewacji oraz dach. We wnętrzu bożnicy nie zachowały się żadne oryginalne elementy wyposażenia. W 1994 r. właścicielem nieruchomości stała się Gmina Modliborzyce. 

Budynek synagogi wzniesiono z kamienia, na planie prostokąta o zaokrąglonych narożach. Całość jest przykryta dachem półszczytowym, krytym gontem. Na frontowej ścianie zachodniej, na piętrze, przebiega galeria z czterema kolumnami. Schody prowadzą na babiniec, który znajdował się na piętrze. Od wschodu do synagogi przylega dwukondygnacyjna przybudówka. Główna sala modlitewna ma kształt kwadratu. Nie zachowały się żadne elementy wyposażenia. Obecnie w synagodze mieści się Gminny Ośrodek Kultury w Modliborzycach.

Prosta geometryczna bryła budynku ozdobiona jest bardzo ciekawym rozwiązaniem architektonicznym ściany zachodniej – zaprojektowano głęboką loggię wspartą na czterech masywnych kolumnach, która prowadziła na babiniec.


W 2010 roku budynek GOKu został przeprowadzony remont budynku, polegał na wymianie konstrukcji dachowej, zmianie pokrycia dachowego, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, skuciu tynków zewnętrznych i położeniu nowych, pomalowaniu ścian zewnętrznych, wymianie obróbki blacharskiej, wyłożeniu schodów i podestów piaskowcem, remoncie wewnętrznym, wymianie instalacji elektrycznej i centralnego ogrzewania. 

Przez cały czas nasz Ośrodek jest doposażany w nowoczesny sprzęt nagłośnieniowy jak i oświetlenieniowy sceny oraz wyposażenie. Dużą część środków na ten cel udaje się nam pozyskać z dofinansowań zewnętrznych takich jak "Programy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego" oraz z "Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich". (Zakładka "Zrealizowane Projekty")


GOK jest organizatorem corocznych imprez takich jak „Tradycyjna Majówka",,,Wojewódzkich Przeglądów Muzykujących na Harmonijkach Ustnych" czy ,,Międzypowiatowy Przegląd Tradycyjnych Kolęd i Pastorałek" , współorganizatorem imprez sołeckich, spotkań seniorów oraz inicjatorem wielu imprez związanych z bieżącą działalnością ośrodka: przeglądy wokalne, warsztaty artystyczne, dni rodziny oraz imprezy sportowo-rekreacyjne w szkołach.



 

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Wrzesień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny:

Wystawa Ławeczka Dialogu